Jak wymierzyć otwór na drzwi przesuwne?

You are currently viewing Jak wymierzyć otwór na drzwi przesuwne?

Tradycyjne skrzydła drzwiowe na zawiasie w nowoczesnych wnętrzach coraz częściej ustępują miejsca wariantom suwanym. Takie rozwiązanie doskonale współgra z aranżacjami w stylu loftowym i industrialnym. Doceni je również każdy, kto lubi mieć kontrolę nad każdym szczegółem wystroju. Jeśli zdecydowałeś się na drzwi przesuwne i chcesz zacząć poszukiwania idealnego modelu do Twojego mieszkania, w niniejszym artykule podpowiemy Ci, jak prawidłowo zmierzyć otwór, w którym będą się znajdować.

Drzwi przesuwne - do jakich przestrzeni będą pasować?

Systemy drzwiowe na prowadnicy mają wiele zalet, które docenią przede wszystkim właściciele małych mieszkań. Praktycznie niwelują kolizje w domowych ciągach komunikacyjnych – dzięki nim nie musisz przejmować się zachowaniem pustej przestrzeni, w której poruszałoby się skrzydło uchylne. Oprócz funkcjonalności zapewniają pomieszczeniom również unikalną estetykę i niebanalny styl. Co więcej, drzwi przesuwne można z powodzeniem dopasować do aranżacji tworzonych w duchu wielu modnych trendów wnętrzarskich – doskonale odnajdą się zarówno w nowoczesnym stylu loftowym, jak i wystrojach retro.

Ze względu na konieczność zamontowania prowadnicy warto pamiętać o tym, że pasują jedynie do otworów w ścianach o nieco większych rozmiarach. Ich montaż jest niemożliwy w węższych przestrzeniach niektórych przedpokojów lub korytarzy. Jeśli nie jesteś pewny, czy drzwi przesuwne będą dobrym rozwiązaniem dla Twojego mieszkania, możesz poprosić o pomoc specjalistów – w Eldoor możemy wykonać dla Ciebie profesjonalne mierzenie oraz doradzić najlepsze opcje.

Mierzenie otworu na drzwi przesuwne - o czym należy pamiętać?

Na wariant suwany drzwi warto zdecydować się już na etapie projektowania wnętrza, ponieważ zasady ich wymiarowania są zupełnie inne, niż w wypadku modeli uchylnych. Aby uzyskać wszystkie potrzebne do ich zakupu dane, należy z miarką sprawdzić ich:

Należy pamiętać również o tym, aby każdy pomiar wykonać kilka razy – najlepiej w rogach oraz środkowych punktach otworu i odnotować najwyższy i najniższy wynik. Drzwi przesuwne powinny być co do zasady większe niż prześwit, który mają przesłonić. W mniejszych pomieszczeniach warto sprawdzić również dokładnie wysokość i szerokość ściany – nie będziesz mieć wtedy wątpliwości w kwestii maksymalnej długości prowadnicy, na której będzie poruszać się skrzydło.

Ściany i podłogi w pomieszczeniu, w którym będą montowane drzwi przesuwne warto również sprawdzić pod innymi względami. Ich powierzchnie powinny być równe i proste – inaczej poruszanie się skrzydła na prowadnicy będzie znacznie utrudnione i narażone na częste awarie. Na powierzchni, wzdłuż której będzie poruszać się skrzydło nie powinno być również gniazdek elektrycznych ani wystających elementów, które będą przeszkadzać w otwieraniu i zamykaniu.

Niezbędne odstępy w konstrukcji drzwi przesuwnych

Suwane skrzydła mogą być wykorzystywane wyłącznie jako drzwi wewnętrzne ze względu na odstęp, który musi być zachowany pomiędzy ich powierzchnią a ścianą. Konieczność uwzględnienia tego szczegółu podczas mierzenia może budzić pytanie, czy drzwi przesuwne są szczelne. O ile gwarantują całkiem dobre wygłuszenie, nie zapewnią nam całkowitej izolacji przed dźwiękiem oraz temperaturą, tak jak mogą to zrobić skrzydła uchylne. Nie jest to jednak wada, która wiąże się z dużą dotkliwością w życiu codziennym, zwłaszcza w porównaniu z bogatym wachlarzem zalet, które oferują.

Drzwi przesuwne – gotowe czy na wymiar?

Standardowe wymiary wnęki drzwiowej to zazwyczaj 92 x 205 cm. Odpowiadają one potrzebom znacznej większości mieszkań, dlatego do takiej wysokości i szerokości będą dostosowane również dostępne na rynku modele przesuwne. Jeśli posiadasz nieco szerszy otwór w ścianie, zakup gotowego modelu może okazać się nietrafiony, ponieważ skrzydło po zamontowaniu nie będzie przesłaniać przejścia w całości. Jeśli podczas mierzenia okaże się, że standardowe wysokości, szerokości i przekątne nie odpowiadają standardowym wariantom rynkowym, nie przejmuj się – wiele firm oferuje możliwość wykonania drzwi przesuwnych na wymiar.

Dodaj komentarz