Samodzielne wykonywanie prac wykończeniowych ma wiele zalet. Daje satysfakcję z wkładu, który masz w powstanie własnego domu oraz pozwala zaoszczędzić na wynajęciu profesjonalnej ekipy. Aby jednak w pełni cieszyć się własnymi osiągnięciami, należy właściwie podejść do każdego z zadań, które sobie wyznaczysz – inaczej pomyłki szybko dadzą o sobie znać. Doskonałym przykładem jest montaż i pomiar drzwi wewnętrznych, dlatego w niniejszym artykule doradzamy, jak go prawidłowo dokonać.
Montaż lub wymiana stolarki drzwiowej to czynność, której nie dokonujemy zbyt często – dobrej jakości skrzydło może z powodzeniem służyć w Twoim domu nawet przez kilkadziesiąt lat. Zanim wybierzesz odpowiedni model drzwi wewnętrznych, warto najpierw dokonać pomiarów, aby mieć pewność, że zakup będzie trafiony. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w których zakupione skrzydło nie będzie pasować do framugi.
Pomiar drzwi wewnętrznych - jak go wykonać?
Dobre zaplanowanie kolejnych kroków to podstawa należytego wykonania prac wykończeniowych – tyczy się to również mierzenia drzwi. Przebieg tej czynności w dużej mierze zależy od tego, czy w otworze osadzona jest już futryna. Jeśli nie, należy wziąć pod uwagę nie tylko wysokość i szerokość, którą powinno mieć skrzydło wewnętrzne, lecz także grubość muru. Dzięki temu nie będziesz mieć problemu również z dobraniem ościeżnicy.
Przy pomiarze grubości muru, w którym znajduje się otwór warto odnotować dwa warianty. Jeśli zależy Ci na ościeżnicy dopasowanej, należy wziąć pod uwagę również centymetry, których dodaje wykończenie ścian – jak na przykład glazura, płytki czy boazeria. W wypadku modeli regulowanych można oprzeć się na najniższym z uzyskanych wyników.
Jak zmierzyć drzwi wewnętrzne, gdy masz już futrynę?
Pomiar samego skrzydła przebiega zupełnie inaczej w wypadkach, gdy w otworze jest już zamontowana futryna. Takie rozwiązanie pozwala nam znacznie oszczędzić na czasie podczas wyboru i montażu drzwi. Co do zasady, wymiary powinny pasować do jednej ze standardowych opcji:
- 2060 lub 2075 cm wysokości
- 710, 810, 910, a w nieco rzadszych przypadkach również 1010 cm szerokości.
Aby mieć pewność, że dokonałeś prawidłowego pomiaru drzwi wewnętrznych, należy pamiętać o tym, aby brać pod uwagę wyłącznie otwór, w którym będzie osadzone skrzydło. Nie należy uwzględniać listew wykończeniowych.
O czym warto pamiętać podczas pomiaru drzwi wewnętrznych?
Kiedy samodzielnie dokonujesz wymiarowania – niezależnie od tego, czy masz futrynę, czy dopiero będziesz ją montować bardzo przydatne będzie pomiar otworu drzwiowego w kilku punktach i uwzględnienie przede wszystkim najniższych wyników. Dzięki temu unikniesz drobnych, frustrujących pomyłek utrudniających montaż drzwi wewnętrznych. Drobne nierówności zazwyczaj można wyrównać bez problemu, korzystając z pianek montażowych lub korzystając z ościeżnicy regulowanej, jednak zbyt duże skrzydło może okazać się problemem skutecznie blokującym montaż.
Gotowe drzwi wewnętrzne czy model na zamówienie?
Współczesny rynek wyposażenia domu, artykułów budowlanych oraz wykończeniowych oferuje nam wiele możliwości w zakresie stworzenia idealnej aranżacji. Wybierając drzwi wewnętrzne po dokonaniu pomiaru, zazwyczaj masz do wyboru dwie opcje – zakup gotowego modelu lub zamówienie skrzydła wykonanego na wymiar. Pierwsza opcja doskonale sprawdza się w sytuacjach, gdy Twój otwór drzwiowy pasuje do standardowych wymiarów dostępnych na rynku, czyli popularnych 60tek, 70tek, 80tek i 90tek. To również świetna okazja dla tych, którzy szukają oszczędności – możesz na przykład zdecydować się na jedną z atrakcyjnych opcji wewnętrznych ze strefy promocji Eldoor!
Jeśli po dokonaniu pomiaru okaże się, że dostępny otwór nie pasuje do standardowych propozycji, najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie drzwi wewnętrznych na wymiar. Taka opcja daje pewność, że wybrany przez Ciebie model będzie w stu procentach dopasowany do framugi. Produkt wykonany na zamówienie daje również większe pole do popisu, jeśli chodzi o dobór estetyki – mimo, że jest to nieco droższe rozwiązanie, z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy lubią dbać o każdy szczegół.