Najważniejsze cechy drzwi antywłamaniowych​

You are currently viewing Najważniejsze cechy drzwi antywłamaniowych​

Dom powinien być bezpieczną przestrzenią, w której możesz spać spokojnie, nie obawiając się ciągle o swoje zdrowie, życie i dobytek. Nowoczesny rynek jest pełen innowacyjnych zabezpieczeń przed włamaniami, które w skuteczny sposób uniemożliwiają przestępcom dostanie się na posesję i do budynku. Współczesny rynek budowlany oferuje drzwi antywłamaniowe w wielu różnych standardach i parametrach – w poniższym artykule podpowiemy, jak wybrać odpowiedni model.

Dobre drzwi antywłamaniowe - czyli jakie?

Konstrukcja, która ma chronić przed włamywaczami, powinna charakteryzować się konkretnymi cechami, od których zależy jej bezpieczeństwo i trwałość. Drzwi antywłamaniowe powinny być zbudowane przede wszystkim z mocnej, stalowej ramy, kratownicy oraz specjalnych płyt – takie elementy tworzą solidną, trudną do sforsowania strukturę. Zbrojenie zapobiega zarówno wyważeniu, jak i wywierceniu otworów w materiale, z którego wykonane jest skrzydło. W drzwiach antywłamaniowych ważnym elementem są również zawiasy – ich konstrukcja powinna być solidna i utrudniać zarówno zniszczenie, jak i wyjęcie skrzydła przy użyciu specjalistycznych narzędzi.

Klasy drzwi antywłamaniowych

Drzwi antywłamaniowe nie powinny mieć w swojej budowie słabych punktów, które umożliwiają łatwe wyjęcie ich z zawiasów, wyważenie lub uszkodzenie. Odpowiednia konstrukcja powinna łączyć w sobie zarówno materiały, jak i rozwiązania technologiczne, które uniemożliwiają jakąkolwiek manipulację. Na rynku istnieje sześć podstawowych klas, które różnią się odpornością oraz czasem, jaki zajmuje ich sforsowanie:

Aby drzwi antywłamaniowe mogły zostać zakwalifikowane do jednej z powyższych kategorii, muszą uzyskać stosowny certyfikat od Instytutu Techniki Budowlanej lub Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Wymagania, które konstrukcja musi spełniać, aby uzyskać konkretną klasę, są szczegółowo określone w normie PN-EN 1627:2012.

Czy drzwi antywłamaniowe mogą być przeszklone?

Zwykła szyba jest zwykle najsłabszym elementem drzwi zewnętrznych – delikatny materiał łatwo rozbić, przez co włamywacz może z łatwością manipulować zamkiem i dostać się do środka. Współczesne technologie pozwalają jednak uzyskać wysoki standard antywłamaniowy również z wykorzystaniem świetlików, które rozjaśnią wnętrze. Warianty z pancernym przeszkleniem wyróżniają się szybkami ze wzmocnionego i odpornego na rozbicie tworzywa, które jest osadzone w taki sposób, aby uniemożliwić jego wyjęcie.

Jakie cechy powinien mieć zamek w drzwiach antywłamaniowych?

Nawet najmocniejsze materiały wykorzystane w konstrukcji skrzydła mogą okazać się niewystarczające, jeśli nie idą w parze z zamkiem zabezpieczonym przed manipulacją lub rozwierceniem. Dobre drzwi antywłamaniowe powinny być wyposażone w system ryglowania wielopunktowego i co najmniej dwa odrębne zamki z dużą ilością rygli, co sprawia, że manipulacja przy mechanizmie staje się znacznie trudniejsza. Często stosowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie rygli stożkowych, które trudno efektywnie rozwiercić.

Jak wybrać odpowiednie drzwi antywłamaniowe do domu?

Podczas wyboru skrzydła zewnętrznego lub wejściowego warto kierować się przede wszystkim jego klasą i certyfikatami – to one dają gwarancję, że konstrukcja będzie miała właściwości antywłamaniowe. Warto rozważyć również kwestię ilości zamków oraz ewentualnych przeszkleń i sprawdzić, czy szybki są dobrze osadzone i odporne na uszkodzenia. Drzwi, które pozwolą Ci spać spokojnie, należy kupić w sklepie, który zaoferuje Ci również fachowe doradztwo i montaż – ekipa Eldoor z chęcią pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu!

Dodaj komentarz