Jakie drzwi wewnętrzne wybrać – rodzaje drzwi pokojowych

You are currently viewing Jakie drzwi wewnętrzne wybrać – rodzaje drzwi pokojowych

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać - rodzaje drzwi pokojowych

Podczas urządzania domu liczy się każdy element. Oprócz wybrania mebli istotnym aspektem jest także dopasowanie wewnętrznych drzwi do pokoju. Stanowią one element funkcjonalny i dekoracyjny, który może znacząco wpłynąć na ostateczny wygląd mieszkania. Odpowiednio dobrane podkreślą charakter pomieszczenia, zapewnią prywatność, a także optycznie powiększą lub zmniejszą przestrzeń. Jakie skrzydła drzwiowe pokojowe wybrać? Przeczytaj nasz artykuł, dzięki któremu dowiesz się, jaki model pasuje do Twojego domu.

Drzwi pokojowe - na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem warto zastanowić się nad kilkoma kluczowymi aspektami, które pomogą dokonać najlepszego wyboru. Pierwszym z nich jest zgodność stylistyczna z resztą wnętrza. Drzwi pokojowe powinny harmonijnie współgrać z meblami oraz innymi elementami wyposażenia. Równie ważne są kwestie techniczne, takie jak rodzaj konstrukcji, rozmiar, kierunek otwierania oraz materiał wykonania. Nie można także zapominać o ościeżnicach – ich wybór powinien być dopasowany do stylu i wymiarów skrzydeł drzwiowych wewnętrznych do pokoju, a także grubości ścian.

Rodzaje drzwi wewnętrznych pokojowych

Tradycyjnym modelem jest typ uchylny. Pasuje do każdego pokoju i może być zarówno w wersji jedno-, jak i dwuskrzydłowej. Warto jednak pamiętać, że wymaga odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni do otwarcia, co w małych pomieszczeniach może być pewnym ograniczeniem. Kolejną propozycją są drzwi wewnętrzne pokojowe przesuwne. Wyróżniają się możliwością łatwego przesuwania skrzydła wzdłuż ściany lub do wnęki, co jest szczególnie przydatne w mniejszych pomieszczeniach lub tam, gdzie model uchylny mógłby blokować dostęp do mebli.

Inną opcją jest typ składany, który świetnie nadaje się do oddzielenia pokoi, np. jadalni od kuchni. Ponadto nie zabiera dużo miejsca, więc można w pełni wykorzystać możliwości aranżacyjne wolnej przestrzeni. Z kolei model kasetowy to rozwiązanie, które pozwala na całkowite schowanie skrzydeł drzwiowych w ściance, dlatego jest idealny w przypadkach, gdy brakuje miejsca na tradycyjne otwieranie drzwi wewnętrznych.

Drzwi wewnętrzne do pokoju - przylgowe czy bezprzylgowe?

Wiele zależy od preferencji i stylu wnętrza. Model przylgowy wyróżnia się charakterystycznym wcięciem w bocznej krawędzi, która zakrywa szczelinę między skrzydłem a ościeżnicą. Dzięki klasycznemu wyglądowi doskonale komponują się z tradycyjnymi aranżacjami pokojowymi. Natomiast drzwi bezprzylgowe nie mają wcięcia i tym samym tworzą z ościeżnicą jedną płaszczyznę, co daje efekt nowoczesności i minimalizmu. Rodzaj ten często wybiera się do pokoi o współczesnym designie, gdzie liczy się prostota i elegancja.

Pełne czy z przeszkleniem - jakie drzwi pokojowe wybrać?

Warto zastanowić się również nad estetycznymi wykończeniami drzwi wewnętrznych pokojowych. Jedną z opcji jest wariant pełny. Zapewnia prywatność i lepszą izolację akustyczną. Szczególnie nada się do sypialni oraz łazienki. Możesz zdecydować się także na typ z przeszkleniem. To doskonałe rozwiązanie, jeśli chce się wpuścić do środka pokoju więcej światła. W dodatku wykonuje się je z różnego rodzaju szkła, w tym matowego, co nadal zapewnia pewien poziom prywatności.

Dodaj komentarz